Tutvustus Projektid Teenused Info Tagasiside Rahumäemängujaam
Info
Kes on puudega ehk erivajadusega inimene

Meil kõigil on erivajadused. On väga raske tõmmata piiri selle vahele, kes on erivajadusega ja kes mitte. Kas inimesed, kel on lühinägelikkus või puudub muusikaline kuulmine, on erivajadusega? Jah ja ei

On olemas palju erinevaid võimalusi hinnata intelligentsust, kuid see ei ole ainuke hindamisviis – nii nagu ei saa erinevaid nähtusi jaotada mustaks ja valgeks, heaks ja halvaks, nii ei saa ka IQ võtta täeliku tõena.

Erivajadustesse tuleks suhtuda nii, et kõigepealt on inimene ja seejärel erivajadus või puue. Üks põhimõte, mis on palju vaidlusi tekitanud, aga mille peaks siiski omaks võtma, on see, et puue ei ole haigus vaid seisund. Puue ei ole ravitav.

Väidetakse, et erivajadusega lapsi sünnib iga aastaga rohkem. Ükskõik kui õige või vale see väide on, mingisugused põhjused peavad sellel olema.

Kuidas šokk oma lapse puudest teada saades üle elada ja kuidas sel juhul hakkama saada, sõltub neljast asjast:

  • kuidas sulle sellest räägitakse
  • kas sulle pakutakse kohe tuge ja informatsiooni
  • kuidas sinu lähedased sellesse suhtuva ja kas nad toetavad sind
  • millistesse tingimustesse sa oma lapsega satud
Et oleks jõudu täita paljusid lapse puudest tulenevaid raskeid ülesandeid, vajavad vanemad praktilist abi ja nõuandeid ning võimalust oma probleemidest rääkimiseks ning jagada omavahel kogemusi. Puudega laste vanemate ühendused annavad selleks võimaluse.

10.12.03Tagasi
Copyright © 2006 Liikumispuuetega Laste Tugiühing | Kontakt